Gel Electrophoresis Equipment and Supplies
Filtered Search Results
Acrylamide (White, Needle-like Crystals/Electrophoresis), Fisher BioReagents
CAS: 79-06-1 Molecular Formula: C3H5NO Molecular Weight (g/mol): 71.08 MDL Number: MFCD00008032 InChI Key: HRPVXLWXLXDGHG-UHFFFAOYSA-N PubChem CID: 6579 ChEBI: CHEBI:28619 IUPAC Name: prop-2-enamide SMILES: NC(=O)C=C
| PubChem CID | 6579 |
|---|---|
| CAS | 79-06-1 |
| Molecular Weight (g/mol) | 71.08 |
| ChEBI | CHEBI:28619 |
| MDL Number | MFCD00008032 |
| SMILES | NC(=O)C=C |
| IUPAC Name | prop-2-enamide |
| InChI Key | HRPVXLWXLXDGHG-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | C3H5NO |
Agarose (Medium-EEO/Protein Electrophoresis Grade), Fisher BioReagents
CAS: 9012-36-6 Molecular Formula: C12H18O9
| CAS | 9012-36-6 |
|---|---|
| Molecular Formula | C12H18O9 |
Agarose (Low-Melting, Nucleic Acid Recovery/Molecular Biology Grade), Fisher BioReagents
CAS: 39346-81-1 Molecular Formula: C12H18O9
| CAS | 39346-81-1 |
|---|---|
| Molecular Formula | C12H18O9 |
Agarose (Broad Separation Range for DNA/RNA/Genetic Analysis Grade), Fisher BioReagents™
CAS: 9012-36-6 Molecular Formula: C12H18O9
| CAS | 9012-36-6 |
|---|---|
| Molecular Formula | C12H18O9 |
Fisherbrand™ Real Time Electrophoresis System, with Power Supply
Run DNA gels, view separations as they occur, and capture gel images using a smart phone
| Length (Metric) Footprint | 21 in. |
|---|---|
| Width (Metric) Teeth | 3 mm, 5.65 mm |
| Length (English) Footprint | 7.5 in. |
| Length (Metric) | 8.25 in. |
| Thickness (Metric) Teeth | 1 mm, 2 mm |
| No. of Gels | 1 |
| Length (English) | 7.5 in. |
| Volume (Metric) Sample | 10 to 20 μL |
| Height (Metric) Footprint | 14 cm |
| Mode of Separation | Electrophoresis |
| For Use With (Equipment) | Standard Electrophoresis Power Supply |
| Label or Dye | Use with SmartGlow or SYBR green stain |
| Certifications/Compliance | CE |
| Weight (Metric) | 0.75 kg |
| Gel Dimensions | 10.5 x 10 cm, 10.5 x 6 cm |
| Buffer | 0.5 x or 1 x TAE or TBE |
| Warranty | 2 years |
| Volume (Metric) Chamber | 230 mL |
| Teeth Count | 12 or 22 |
| Sample Loading Volume | 10 to 20 μL |
| Width (Metric) Gel | 10.5 cm |
| Color | Gray and clear |
| Material | Molded polycarbonate |
| Green Features | Uses minimal consumables, no waste associated with precast gels |
| Volume (Metric) Well | 10 to 20 μL |
| Length (Metric) Gel | 10 cm |
| Gel Percentage | 0.5 to 6% |
| Type | DNA |
| Dimensions (L x W x H) | 7.5 x 8.25 x 5 in. |
| No. of Wells | 12 or 22 |
| Gel Type | Agarose |
| Width (Metric) Well | 3 mm, 5.65 mm |
| Sample Type | Nucleic acid |
| Height (English) Footprint | 5 in. |
| Weight (English) | 1.65 lb. |
| No. per Pack | 1 Ea. |
| Dimensions (L x W) | 7.5 x 8.25 in. |
| Gel Compatibility | Make gels using included casting set |
| Volume (Metric) Buffer | 230 mL |
| Display | Digital LED timer |
Fisherbrand™ Real Time Electrophoresis Tank System
Run DNA gels, view separations as they occur, and capture gel images using a smart phone
| Length (Metric) Footprint | 21 in. |
|---|---|
| Width (Metric) Teeth | 3 mm, 5.65 mm |
| Length (English) Footprint | 7.5 in. |
| Length (Metric) | 8.25 in. |
| Thickness (Metric) Teeth | 1 mm, 2 mm |
| No. of Gels | 1 |
| Length (English) | 7.5 in. |
| Includes | Gel tank, Blue LED illuminator, Filter cover, Gel casting set, Smart phone imaging enclosure |
| Volume (Metric) Sample | 10 to 20 μL |
| Height (Metric) Footprint | 14 cm |
| Mode of Separation | Electrophoresis |
| For Use With (Equipment) | Standard Electrophoresis Power Supply |
| Label or Dye | Use with SmartGlow or SYBR Green Stain |
| Certifications/Compliance | CE |
| Weight (Metric) | 0.75 kg |
| Gel Dimensions | 10.5 x 10 cm, 10.5 x 6 cm |
| Buffer | 0.5 x or 1 x TAE or TBE |
| Height (Metric) | 0.5 cm |
| Electrical Requirements | 120 V |
| Warranty | 2 years |
| Volume (Metric) Chamber | 230 mL |
| Teeth Count | 12 or 22 |
| Sample Loading Volume | 10 to 20 μL |
| Width (Metric) Gel | 10.5 cm |
| Material | Molded polycarbonate |
| Green Features | Uses minimal consumables, no waste associated with precast gels |
| Volume (Metric) Well | 10 to 20 μL |
| Length (Metric) Gel | 10 cm |
| Gel Percentage | 0.5 to 6% |
| Type | DNA |
| Dimensions (L x W x H) | 7.5 x 8.25 x 5 in. |
| No. of Wells | 12 or 22 |
| Gel Type | Agarose |
| Power Requirements | 120 V |
| Width (Metric) Well | 3 mm, 5.65 mm |
| Sample Type | Nucleic acid |
| Height (English) Footprint | 5 in. |
| Weight (English) | 1.65 lb. |
| No. per Pack | 1 Ea. |
| Dimensions (L x W) | 7.5 x 8.25 in. |
| Gel Compatibility | Make gels using included casting set |
| Volume (Metric) Buffer | 230 mL |
Invitrogen™ NuPAGE™ Tris-Acetate Mini Protein Gels, 3 to 8%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Invitrogen NuPAGE Tris-Acetate protein gels, WedgeWell format provide excellent separation of large molecular weight proteins. They are high performance polyacrylamide gels that simulate the denaturing or native conditions of the traditional Laemmli system.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 36 to 500 kDa |
| Content And Storage | Store at 4°C to 25°C. Do not freeze. |
| Length (Metric) | 13 cm |
| Quantity | 10 Gels/Box |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 3 to 8% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Acetate |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 12 Months |
| Product Line | NuPAGE |
Invitrogen™ E-Gel™ Power Snap Camera
Camera designed for quick and effortless E-Gel™ agarose gel image capture and documentation when used with E-Gel™ Power Snap Electrophoresis Device.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ NativePAGE™ Running Buffer (20X)
Used to make the NativePAGE Cathode and Anode Running Buffers
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Pro-Q™ Diamond Phosphoprotein Gel Stain
Pro-Q Diamond Phosphoprotein Gel Stain provides a convenient method for selectively staining phosphoproteins in acrylamide gels, without the need for blotting or use of phosphoprotein-specific antibodies.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Store at room temperature and protect from light. |
| Description | Diamond Phosphoprotein Gel Stain |
| Target Molecule | Proteins (Phosphoproteins) |
| Product Type | Phosphoprotein Gel Stain |
| Label or Dye | Pro-Q Diamond |
| Detection Location | In-Gel Detection |
| Product Line | PRO-Q |
| Detection Method | Fluorescence |
Thermo Scientific™ TopVision Low Melting Point Agarose
Perform in-gel enzymatic process experiments and nucleic acid recovery after electrophoresis with Thermo Scientific™ TopVision™ Low Melting Point Agarose.
Invitrogen™ Bolt™ Bis-Tris Plus Mini Protein Gels, 12%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Invitrogen Bolt Bis-Tris Plus gels are precast polyacrylamide gels designed for optimal separation of a wide range of protein sizes under denaturing conditions. Bolt gels are ideal for western blot transfer and analysis, and any other techniques where protein integrity is crucial.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Separation Range | 3.5 to 80 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Storage Requirements | Store at 4–25°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 12% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Bis-Tris Plus |
| Separation Type | Denaturing |
| Recommended Applications | Denaturing |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 16 Months |
| Product Line | Bolt, WedgeWell |
Invitrogen™ Novex™ IEF Sample Buffer pH 3-7 (2X)
Optimized pre-mixed IEF buffers reduce variability and ensure consistent results
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific™ Pierce™ LDS Sample Buffer, Non-Reducing (4X)
Nonreducing lithium dodecyl sulfate sample loading buffer, a unique alternative to homemade and other commercial gel-loading dyes.